Skoči na glavno vsebino

Tjan: »V ponedeljek, 31. oktobra, praznujemo državni praznik. Bom o prazniku povprašal sošolca Žana, saj smo se letos pri slovenščini o tem že veliko učili. Žan, a ti veš, kateri državni praznik praznujemo 31. oktobra?«

Žan: »Dan reformacije.«

Tjan: »S katerim zgodovinskim dogodkom pa se je začelo obdobje reformacije v Evropi?«

Žan: »Martin Luter je zahteval reformo oziroma spremembo Rimokatoliške cerkve, to pa se je zgodilo točno 31. oktobra 1517. Motilo ga je, da so ljudje morali plačevati, da so jim duhovniki odpustili grehe. Hotel je, da bi se duhovniki lahko poročili. Zelo pomembno pa se mu je zdelo tudi, da bi ljudje lahko brali Biblijo v maternem jeziku.«

Tjan: »In zakaj je obdobje reformacije pomembno za Slovence?«

Žan: »Slovenci smo imeli veliko srečo, da se je leta 1508 v Rašici rodil Primož Trubar, ki je postal zelo dejaven reformator. V slovenskem jeziku je leta 1550 izdal prvi dve slovenski knjigi – Katekizem in Abecednik.«

Tjan: »Se mogoče spomniš še česa, za kaj se je še boril Primož Trubar?«

Žan: »Seveda se. Trubar nas je prvi poimenoval kot narod – Slovenci. Zavzemal se je tudi za izobraževanje vseh otrok – fantov in deklet, bogatih in revnih. Bil je prvi, ki je postavil enotno knjižno normo, da je sploh lahko začel pisati v slovenščini. Ljudi je spodbujal k branju v slovenskem jeziku.«

Tjan: »Trubar je bil res pameten mož. Kaj pa danes, je protestantizem v Sloveniji še kje ohranjen?«

Žan: »Ja, je. Na vzhodu Slovenije, kjer je še vedno delujoča Evangeličanska cerkev. Zanimivo je, da je ta cerkev je drugačna od naše konjiške, ki je rimokatoliška.«

Tjan: »V čem pa?«

Žan: »Duhovniški poklic lahko opravlja moški ali ženska. Prav tako sta lahko duhovnik ali duhovnica poročena in imata otroke. Tudi izgled cerkve je drugačen. Notranjost je zelo preprosta in skromna. Vse to je odraz sprememb, ki so jih 500 let nazaj zahtevali reformatorji.«

Tjan: »Žan, veliko veš glede dneva reformacije. Kako to, da si si vse tako zapolnil?«

Žan: »Predvsem tudi zaradi izleta v letošnjem letu, saj smo si devetošolci ogledali Trubarjevo domačijo in tam izvedeli in videli veliko zanimivosti.
Lep dan reformacije vam želimo Žan in Tjan iz 9. c razreda z učiteljico Anjo Šantl.«

Dostopnost
//