FLL-jevci suvereno na državno
Šolska ekipa robotikov, ki nastopa pod imenom MOUNTSTORMS, se je v soboto, 18. januarja, udeležila regijskega turnirja v Velenju. Izkazala se je na vseh področjih tekmovanja (predstavitev projekta, tehnični intervju, vrednote in robotska tekma) in si tako zagotovila vstopnico za finale, ki bo 15. marca v Kopru.
Člani šolske ekipe so skoraj sami novinci, in sicer šestošolec Lenart Kropec, sedmošolci Nana Ogradi, Tajda Jureša in Anže Oblak ter osmošolci Luka Kampuš, Jaša Gošnik in Gašper Krančan, slednja sta bila člana ekipe že v lanskem šolskem letu. Gonilna sila ekipe pa je vsekakor mentor, učitelj Dominik Trstenjak.

Na šoli že osmo sezono sodelujemo v programu FIRST LEGO Liga. Letošnja tema se imenuje SUBMERGED oziroma Pod gladino. Ekipe odkrivajo vse v zvezi z raziskovanjem oceanov in razvijajo inovativni projekt na to temo. S pomočjo LEGO robota rešujejo misije na robotski mizi. Vse to v duhu izjemno pomembnih vrednot (odkrivanje, inovativnost, vpliv, vključevanje/inkluzija, skupinsko delo in zabava).
Učenci so se intenzivno pripravljali že od začetka šolskega leta. Osredotočeni so na reševanje problema, s katerim želijo gibalno oviranim osebam omogočiti svobodno gibanje pod vodo. Razvili so inovativno napravo, ki se namesti na potapljaški jopič. Ta pomaga gibalno ovirani osebi, da se tudi brez nog in rok lahko potaplja, seveda v spremstvu strokovnjakov. Napravo pa lahko uporabljajo tudi navdušenci nad SCUBA in APNEA potapljanjem in reševalci.
Projekt so razvili s pomočjo konjičana Branka Ravnaka, vrhunskega strokovnjaka na področju gibanja v breztežnostnem prostoru. Podjetje ISOKON pa jim je pomagalo pri razvoju plošče in njene izdelave.
Napravo so s pomočjo strokovnjakov izdelali in testirali. Naprava zaenkrat kaže izjemne rezultate, ekipa pa že ima načrte, kako bi napravo izboljšali in jo dejansko poslali na trg.
Kot prednostno nalogo so si določili delo na vrednotah. Prepričani so, da so lahko z upoštevanjem FLL vrednost uspešni na kateremkoli področju. »Učenci veliko odkrivajo in so zelo inovativni. S svojim delom vplivajo na lokalno okolje in širše, glede teme raziskovanja pa predvsem na gibalno ovirane osebe. V svoje delo vključujejo strokovnjake, lokalna podjetja, učitelje in učence. Samo s skupinskim delom lahko dosežejo, kar jim uspeva. Ob vsem skupaj pa se zelo zabavajo, »je upravičeno ponosen mentor ekipe učitelj Dominik Trstenjak.










