Skoči na glavno vsebino

V naslednjem tednu obeležujemo 2 državna praznika – v petek, 31. oktobra dan reformacije in v soboto, 1. novembra dan spomine na mrtve.

Dan reformacije praznujemo v spomin na 31. oktober leta 1517, ko je nemški duhovnik Martin Luther na vrata cerkve v Wittenbergu pribil liste s 95 tezami, v katerih je zahteval prenovo cerkve.

Reformacija, ki je sledila, je privedla do razkola v cerkvi. Luthrova zahteva, da naj vsak vernik sam bere Sveto pismo v maternem jeziku, je na območju današnje Slovenije pomembno vplivala na razvoj književnosti. S Primožem Trubarjem, očetom slovenskega knjižnega jezika, smo Slovenci leta 1550 dobili prvi tiskani knjigi v slovenskem jeziku Katekizem in Abecednik. Pomembno vlogo je odigral tudi Adam Bohorič s svojo slovnico Zimske urice, Jurij Dalmatin pa je v slovenščino prevedel Sveto pismo.

Od leta 1992 je 31. oktober državni praznik, saj je reformacija močno prispevala h kulturnemu razvoju Slovencev. Poleg vsega je prinesla tudi prvo omembo pojma Slovenec. Bila je versko, kulturno in politično gibanje.

Kot zanimivost, ta dan je dela prost dan le še v petih nemških zveznih deželah in v Čilu.

Konec tedna bomo prižigali svečke v spomin na mrtve, ki smo jih imeli radi. Vsi sveti so nacionalni praznik v več državah. V Sloveniji je 1. november uradni praznik od leta 1991 in se imenuje dan spomina na mrtve. V času nekdanje Jugoslavije se je praznik imenoval dan mrtvih, 1. november pa je pri nas dela prost dan že od leta 1929, še iz časa Kraljevine Jugoslavije.

Orodna vrstica za dostopnost

//