Skoči na glavno vsebino

Prihodnost je velika, prijazna, dobrosrčna.
Kakšni bomo mi v prihodnosti? Prijazni, dobrosrčni in spoštljivi.
V življenju pride prav tudi pogum ter prijateljstvo.
Lamija, Vita, Ajda, 4. b

Katarina in Zala, 5. c: »Planetu pomagava tako, da varčujeva z energijo, da ne mečeva smeti po tleh, da ne mečeva hrane stran … Lahko bi posadili več cvetic in dreves, da bi vsaka žival dobila svoj dom, da ne bi pokali petard in da bi imeli minuto odmora več!«

Ta svet je lahko boljši
Nepravičnost, norčevanje in posmehovanje, tega je na svetu preveč. Če tega ne bi bilo, bi bil svet lepši. Ljudje bi bili pravični, pošteni, prijazni, dobrodušni, spoštljivi in veliko lepše bi se obnašali. Tega si želim.
Zoja, 4. b

Nastja in Nikita, 4. b: »Kaj lahko sami storimo, da bo ta svet boljši? Širimo prijaznost. Smo strpni do različnosti (vere, drugih ras, različnih mišljenj). Vsi smo prebivalci istega planeta. Zemlje ne uničujemo z vojnami in onesnaževanjem, saj bomo tako vsi prizadeti.«

Alja, 5. c: »Tudi če si sam, imaš drugačno polt, drugačne oči, si druge vere, je na svetu nekdo, ki ti bo prisluhnil. Tudi mi ne smemo imeti predsodkov.«

Če bi bilo na svetu veliko Petrov Klepcev:
– bi naš svet lahko bil boljši, ker bi bili vsi prijazni,
– ne bi bilo vojn,
– lahko bi živeli bolj dostojno.

Ko odrastem, želim:
– da bi na svetu vladal mir,
– da ne bi bilo brezdomcev,
– da bi živali lepše živele, da jih ne bi puščali samih na ulici.
Miha, 5. b

Neja, 5. a: »Če o nekom, preden ga sploh spoznamo, izražamo slabo mnenje, temu pravimo predsodki. Tako se nam ljudje lahko začnejo izogibati. Vse to lahko vpliva tudi na druge. To ne bi bilo všeč nikomur izmed nas, zato se trudimo postati boljši in ne sodimo ljudi po zunanjosti.«
Ta svet lahko postane boljši. Tudi mi sami lahko pripomoremo k temu. Ne samo z ločevanjem odpadkov, temveč tudi drugače. Več časa si vzemimo za prijatelje in čim manj za elektronske naprave. Tako bi se ljudje bolj razumeli, spoštovali in sovraštvo bi se prenehalo.«

Ko odrastem
Ko odrastem, bom dostojanstven in spoštljiv.
A bom res? Bom res dostojanstven in spoštljiv kot mravljica marljiv?
Bom vse življenje dostojanstven in marljiv, da se bom lahko ob smrti v mrzlo zemljo zavil? Da, tak bom ostal, dokler bom živ. Saj to naredi človeka in ne nekakšna obleka. S tem si zaslužiš spoštovanje in mogoče tudi priznanje.
Ko bom dostojanstven in spoštljiv, bom Petru Klepcu postal podoben in nikoli ne bom zloben. To so vrline človeka, obljube, ki držijo do zadnjega dne izteka in ne tiste, ki jih da roka lažnivca.
Vrline so tudi prijaznost, iskrenost, marljivost, dobrota in še več. Vrlina pa je tudi to, da znaš te vrline uporabljati. Ko jih bomo znali uporabljati, ali jih bomo doma pustili? Seveda jih bomo uporabljali, da si bomo z njimi življenja (z)gradili in da bo naša srca prežemalo upanje, saj bomo z njimi gradove v oblakih gradili.
Lara, 6. b

Jaka, 7. b: »Da bi naš svet postal boljši, lahko pomagamo starejšim čez cesto, učimo sošolce, pomagamo otrokom, ki so prišli iz druge države tako, da jih učimo slovenščine, se z njimi pogovarjamo, jim nudimo pomoč pri šolskem delu, pomagamo staršem pri različnih hišnih opravilih, nismo nesramni, sebični, se udeležujemo akcij v našem okolju, na primer akcij za čisto okolje, se veliko družimo in komuniciramo.«

Kakšen človek želim postati?
Postati želim dobra, poštena, pravična in samozavestna. V tretjem razredu sem pri matematiki dobila oceno ena in bila sem prepričana, da se mi je svet postavil na glavo. Ampak življenje ni samo to, da moraš biti v vsem dober, povsem normalno je, da ti nekatere stvari gredo slabše od rok. In sama sem se že v 3. razredu z malo truda in dela organizirala in ocene pri matematiki so bile vedno višje. Zato vem, kdaj bo svet boljši – takrat, ko bo vsak človek gledal na pozitivno in ne bo mislil na sovraštvo. Kdo lahko k temu pripomore? MI!
Urška, 6. b

Klar, 8. b: »Vsi stremimo k čim boljšim vrednotam in nasploh popolnemu življenju in popolni osebnosti. Sam pa mislim, da na svet nismo bili postavljeni z namenom, da bi bili popolni. To je seveda odvisno od človekove definicije popolnosti. Moja je, da je človek popoln, ko je zadovoljen sam s sabo s takšnim kot je in se mu ne zdi vredno za kogarkoli spreminjati po osebnosti in zunanjem izgledu.
Svet lahko izboljšamo tako, da so naše vrednote dobre in da to izkazujemo drugim, ker se nam bo to vračalo nazaj. Tako preprosto lahko izboljšamo svet.«

 

Dostopnost
//